گزارش صعود به دنا

تاریخ:20-22/ تیرماه/86

اعضای صعود:علی مهربانی-محمد فرشیدپور-اصغر مریم زاده-محمد حسین هاشمی اصل-سجاد عابدینی-احسان مهربانی-مرتضی موسوی

سرپرست برنامه:سیدمرتضی موسوی

 یکباردیگردنا.اما این بار متفاوت.متفاوت برای جایگزینی یک صعود به جای دیگری.این بار با تجربه یکساله که هرچند مدت زمان کمی است اما با کمک دوستان- بسیار پربار .چهارشنبه 20/4/85 صبح زود عازم ترمینال می شویم.بعداز تهیه بلیط ساعت 7:34سوار اتوبوس می شویم وبرای رسیدن به مقصد باید سه مرتبه به ترتیب از اهواز به گچساران و از آنجا به یاسوج و سپس به سی سخت سوار ماشین شویم.ساعت 12 به گچساران می رسیم و ساعت 14:00با شقاوت فراوان از گچساران به  سمت یاسوج حرکت کرده 16:30به آنجا می رسیم وبه سرعت به سمت سی سخت رهسپار می شویم17:50در خانه کوهنوردان سی سخت هستیم.تنهاییم و در قفل است.در این ماه از سال این سکوت و تنهایی عجیب است.اما زمان زیادی نمی گذرد که گروه ازهیئت کوهنوردی بوشهر به سی سخت می رسند و نیمه های شب هم گروه هایی از بهبهان و شیراز به این جمع می پیوندند و حالا به اندازه کافی شلوغ شده است! بعد از هماهنگی های لازم برای صعود تصمیم به حرکت در ساعت 4:30بامداد برای صعود گرفته می شود.بعد از گشت و گذار در شهر برای خواب آماده می شویم که با آن تعداد از کوهنوردان کار راحتی نبوداما سعی خود را کردیم و به خواب رفتیم.

21/4/85
مطابق با ساعت تعیین شده حرکت می کنیم و ساعت 5:20به پای مسیر می رسیم که البته با سال گذشته تفاوت قابل ملاحظه ای کرده است.-(پیشرفت کاملا نمایان است....هرکس مایل است پیشرفت رامشاهده کندباید به اینجا بیاید و ببیندکه مردان ما چقدر برای تخریب طبیعت بکر مایه گذاشته اند.!!!!یک ساعت از مسیر تبدیل به جاده شوسه شده است.پایدار و استوار باشید و درود می فرستیم بر لبهای خاموش تمامی کوهنوردان که هیچ کلیدی-حتی احداث ایستگاه اتوبوس بر نوک قله دنا-هم لبهای خاموش آنها را باز نمی کند!!!!)بدین ترتیب صعود با جلوداری مرتضی موسوی و عقب داری علی مهربانی و همراهی راهنمای محلی آغاز می شود.گروه کوهنوردی بوشهر در پشت سر و تکاب بهبهان که از کمی پایین تر صعود خود را شروع کرده اند و در حال بالا آمدن هستند.ترس از خاطرات پارسال هنوز در وجود ما می باشدولی نه آنقدر که برایمان مشکل ساز باشد.به آرامی با نظم و هماهنگی بسیار حرکت می کنیم و این طریق به هم هواشدن ما کمک می کند.

      001-t.jpg           002-t.jpg            003-t.jpg

بدون هیچ مشکلی ساعت 8:20به چشمه سی چانی می رسیم که به خاطر برف انباشته شده در پای چشمه اثری از آن دیده نمی شود.بعد از 10دقیقه استراحت حرکت می کنیم .چند دقیقه بعد سی سخت در سمت چپ ما قرار دارد و مسیرصعود به قله سی چانی در سمت راست ما.  فرصت را غنیمت می شماریم و بااستفاده از این منظره زیبا چند عکس دسته جمعی می اندازیم و دوباره حرکت می کنیم.

     قله برف کرمو(از چشمه سی چانی)           005-t.jpg            006-t.jpg

آمادگی در حرکت بچه ها کاملا محسوس است .یک ساعت بعد پناهگاه در برابر دیدگانمان ظاهر می شود.پس ساعت 9:30صبح کنار پناهگاه کوله ها رااز دوش مان بر می داریم و آماده تدارک دیدن صبحانه می شویم.پس از صرف صبحانه و استراحتی که یک ساعت و30دقیقه به طول انجامیدساعت 11:05پای مسیر صعود به قله می ایستیم .با نگاهی به این مسیر می توان شیب زیاد آن را احساس نمود.با قدمهایی استوار آماده برای صعود به قله می شویم.ارتفاع و شیب زیاد کمی تن های ما را اذیت می کند.اما اما با طی مقداری از مسیر و کاسته شدن شیب و استراحت در مقاطع مختلف صعود را راحت می کند.فقط مشکل ارتفاع کمی بچه ها را اذیت می کند که با دیدن پرچم قله همه چیز فراموش می شود.

     007-t.jpg          008-t.jpg           009-t.jpg

حالا همه صبر می کنیم .در کنار هم جمع می شویم .در دستان هم می گذاریم و پا بر روی قله حوض دال می گذاریم.ساعت 13:05همدیگر را در آغوش می گیریم . 

     010-t.jpg          011-t.jpg           012-t.jpg

طبق برنامه قبلی ساعت 13:40به سمت یکی از قلل مجاور بنام "حرا"به صورت خط الراسی صعود حرکت می کنیم.مسیر بسیار راحت می باشد.به سرعت حرکت می کنیم.در میانه مسیراثرات ارتفاع زدگی که قبل از این هم در چهره راهنمای ما -ابراهیم- نمایان بود مانع از همراهی ایشان با ما شد.پس یکی از بچه های گروه پیش او ماند و ما به راهمان ادامه دادیم.با گذشت زمان تغییرات جوی کم کم به سمت خراب شدن هوا پیش می رفت.باران شروع به باریدن کرد و شدت گرفت.

پس اندکی ایستادیم و با تجمیع نظرات بچه ها و موافقت سرپرست برنامه تصمیم به بازگشت گرفتیم و این کار را به سرعت هرچه بیشتر انجام دادیم زیرا رعدو برق در آن ارتفاع واقعا می توانست خطرناک باشد.مسیر بازگشت ما دور زدن قله شبیه بود.ما از سمت راست قله به پایین رهسپار شدیم.ساعت 15:00 را نشان می داد.

مسیر با شن اسکی آغاز می شدودر بعضی جاها به صورت سنگلاخی بود و این تغییر شکل مسیر تا پایین مسیر و نزدیک پناهگاه ادامه داشت.ساعت 17:00 به پناهگاه می رسیم و وسایل خود را در طبقه دوم پناهگاه سنگی جای می دهیم و زمان را مغتنی می شماریم.و در این ارتفاع به مشاهده این آفرینش عظیم می نشینیم و در این مکان که پاکیش به صورتی عجیب در وجود ما هم رسوخ کرده و به دور از تمام زشتیهای زندگی شهری لذتی عمیق نصیب ما می شود.بدین ترتیب غروب وصف ناشدنی کوهستان را پشت سر می گذاریم و این لحظات به یاد ماندنی را در حافظه مان حک می کنیم و به سمت پناهگاه می رویم.-((که با رسیدن به مدخل پناهگاه و مشاهده رئیس هیئت کوهنوردی سی سخت که مشغول اخراج-پسرهااز پناهگاه و جایگزینی آنها توسط دخترهای صعود کرده بود(!!!) خطی قرمز بر تمامی جملات قبلی خود می کشم و به مشاهده این صحنه می پردازم.جالب اینجاست که وقتی با مخالفت آنها مواجه شد شروع به تهدید و ارعابشان به آوردن پلیس 110در این ارتفاع و تحویل آنها به مراجع قانونی به جرم اقامت در پناهگاه شد!

واقعا این صحنه دیدنی بود.همیشه فکر می کردم کوهنوردی یعنی مواجهه با تمام –سختیهای کوه: سرما-کولاک-باران-گرما-بی ابی و بی پناهی...و می اندیشیدم که کوه در برابر هیچ کس زن و مردوپیروجوان و کوچک و بزرگ کمر خم نمی کندو زانو نمی شکندو فقط همدلی و همکاری مردمان کوهنورد است که مشکلات را هموار می سازد...  . بلاخره بچه های ما با صحبتهایی که با سرپرست گروه بوشهر داشتندو با همکاری بیشتر خانمها در طبقه پایین و تعدادی از پسران که در جان پناه فلزی بودندو جا دادن آنها در طبقه بالا پیش خودمان –آن مکان را برای اقامت خانمها آماده کردند.کاری که شایسته بود کاری که شایسته بود توسط مسئول هیئت انجام شود......))با تمام مشکلات شب را سپری کردیم.و ساعت 6:30صبح جمعه از مسیر بزکش برای برگشت خانه کوه را هدف نهایی خود قرار دادیم.شیب مسیر زیاد بود اما کار ما را دچار مشکل نمی کرد.ولی در اواسط مسیر گرما بیشتر ما را اذیت می کرد که با رسیدن به چشمه در قسمت انتهایی مسیر گرما را از تنمان بیرون می کنیم و 10 دقیقه بعد به باغهای زیبا و اغوا کننده سی سخت می رسیم .از این لحظه ماندن در مسیر بیشتر از پیمودن آن لذتبخش است و این عمل با اشاره راهنمای ما به یک درخت شاتوت جامه عمل به خود می گیرد! باید دستها و صورت و لباس بچه ها را 15-20 دقیقه بعد از خوردن توتها دیدکه کاملا قرمز شده بودند.بلاخره به علت تنگی وقت راضی به دل کندن از آنجا شدیم و ساعت 11:30به خانه کوهنوردان می رسیم.و بعد از صرف ناهار ساعت 13:00به سمت اهواز حرکت می کنیم و نیمه شب به منزل میرسیم.جای شما خالی

    جمع گرم کوهنوردان (پناهگاه دنا)        مسیر برگشت (تنگ بز کش)          !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

/ 9 نظر / 71 بازدید
دايی علی

سلام .تبريک عرض ميکنم .صعود خوبی داشتيد و گزارش خوبی هم نوشته ايد . و بهترين کار را کرده ايد که برگشتيد .کوه رفتن و برگشتن است .یه فکری برای وسیله نقلیه گروهتون بکنید .ما میخواهیم یه اتوبوس بخریم!!فعلا به دوستان هیئتی مون چیزی نگید .

باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند

باسلام خدمت دوست و همنورد عزيز . باشگاه دماوند از جنابعالی و دوستان کوهنويس گرامی ميخواهد تا با قرار دادن متن زير به اطلاع رسانی بيشتر همنوردان و ورزش دوستان کشور تسريع بخشد . و از دوستان و همنوردان خود نيز بخواهيد تا اين متن را برای کوهنوردی ايران در وبلاگ خود درج کنند . با سپاس فراوان . ( نخستين صعود ايرانی قله کی۲ شاه کوههای جهان حماسه ای است ماندگار در تاريخ ورزش ايران وگامی بلند که کوهنوردی مارا به سطوح نخست جهانی نزديکتر می کند. ما امروز همگی برآنيم در استانه بازگشت پرافتخارکاظم فريديان به ميهن گردهم آييم و حضور دوباره اش را در ميانمان به شادی و سرورخوش امدگوييم .) با سپاس فراوان از شما

عليا

بابا مي گم اين کاره هستين. ما رو هم ببرين

آنا فراهانی

دوستان عزيز کوهنويس وبلاگ کوهنوردی گروه کارون! سومين صعود مشترک کوه نويسان به قله دماوند ۳۱ مرداد ماه سال جاری در منطقه دماوند جبهه جنوبی به مدت دو و نيم روز برگزار خواهد شد. از شما دعوت ميکنيم در این برنامه شرکت کرده و و ما را از حضور گرم و پر مهر خود بی بهره نگذاريد لينک دعوتنامه : http://i18.tinypic.com/67xkh3b.gif تا دماوند

کيان کوه

کیان کوه برای حفظ و صیانت از کیان والای کوهنوردی محیط بیطرفانه ای را برای همه دوستان و دلسوزان کوه فراهم آورده است. اگر حرفی دارید به ما بپیوندید

مجتبی مروج

سلام به دوستان پارسال و آشنايان حال اميدوارم هميشه بر بلندی های زندگی باشيد منٍ حقير روز قبل بر بالای حوض دال بودم برنامه اشترانکوه هم همين طور بود . اگه قابل می دونين (قبلا از دهنتون در رفته که ميدونين) بم اطلاع بدين تا به عنوان هوادار گروه بر روی قله در برنامه های آتی با ديدنتون انرژی بگيرم . کوچيکه بچه های کارون مجتبی ۰۹۱۶۶۲۰۷۲۲۰ هرچند سجاد و علی شمارمو دارن

یاسر

براي شناخت بيشتر از دنا به اين وب هم سري بزنيد ضرر نمي كنيد

شعله

سلام برام جالبه خوب یه جاییش حق با رییس هیئت کوهنوردی سی سخت بوده یه جایی حق با شماست باید بهتر رفتار می کرد خدا رو شکر که اخرش همه چی به خیر گذشت الان کنجکاو شدم بدونم بدونم رئیس هیئت کوهنوردی سی سخت اون زمان کی بوده وگرنه ریس الان هیئت کوهنوردی سی سخت این جوری نیست به هر حال امیدوارم خاطرات خوشی از دنا و سی سخت داشته باشین موفق باشین