گزارش صعود به قله منگشت ایذه

تاریخ صعود:جمعه-29/دیماه/85

  قله منگشت با ارتفاع حدود 3600متری از قلل زیباو مرتفع استان ودر امتداد کوههای دنادر رشته کوه زاگرس و در نزدیکی شهرستان ایذه میباشد.
  برنامه صعود زمستانیگروه به این قله  برای روز عید غدیر با هیئت کوهنوردی ایذه هماهنگ شده بود که به علت شرایط بد اب و هوایی به 29 دیماه موکول شد.

  روز پنج شنبه بعد از ظهر(28/دی) طبق قرار قبلی در ترمینال تپه اهواز حاضر شدیم.بدلیل مشغله و امتحانات بچه ها فقط پنج نفر از اعضای گروه یعنی احسان مهربانی –علی مهربانی-حسین هاشمی- سجاد عابدینی ومن (سید مرتضی موسوی)در این صعود حاضر بودیم.

  به هر حال ساعت5:00 بعداز-ظهر با اتومبیلهای سواری به سمت ایذه حرکت کردیم.قبل از رسیدن با اقای کیانی مسئول محترم هیئت کوهنوردی ایذه که از قبل هماهنگی های لازم با ایشان بعمل امده بود تماس گرفتیم.بدین ترتیب ساعت 6:35 به ایذه رسیدیم و از انجا به استادیوم این شهر رفته بعد از امدن اقای کیانی و هماهنگی-های وی ساعت 7:25به خوابگاه تربیت بدنی رفتیم.
  اقای کیانی بعد از هماهنگی  برنامه فردا با ما موقتا خداحافظی کرد.اما حدود ساعت 10:30 تماس اقای کیانی خبر از وجود مشکل در فراهم کردن وسیله نقلیه برنامه فردا و احتمالا کنسل شدن صعودبه منگشت میداد که خوشبختانه این مشکال پس از نیم ساعت حل شد!

 صبح روز جمعه ساعت 5:40از محل خوابگاه به اتفاق اقای کیانی و سه نفر از دوستان وی باخودرو وانت به سمت روستای اژگیل و محل شروع صعود حرکت کردیم. در ساعت 6:20در انتهای جاده پیاده و اماده حرکت به سمت مسیر صعود شده که اقای کیانی قرار برگشت بعد از ظهر را با راننده گذاشت. قله منگشت بطور یکپارچه پوشیده از برف در سمت چپ کاملا مشخص بود. در هوایی خوب از یک شیب کاملا ملایم  حرکت را شروع کردیم. در ساعت6:50پس از استقبال بی نظیر(!)سگهای گله ای که در ابتدای تنگه بودند به تنگه برفکشون وارد شدیم.در قسمت ابتدایی سمت راست این تنگه دیواره های زیبا و بسیار مناسب(بخوانید:خفن!)سنگنوردی که البته کاملا دست نخورده بودند من و علی را مجذوب خود کرد. بهر حال صعود را همچنان به اتفاق دوستان ادامه دادیم.
برف سنگینی که دامنه های منگشت را نیز بی نصیب نگذاشته بود توجه اقای کیانی و دوستانش را نیز جلب کرد.ساعت 9:15در کنار اب چشمه اوهرمو(اب هرمو=اب گلابی)توقف کردیم.
نفس ها تازه شدو بساط اماده شدن صبحانه و چای  و البته گرفتن چند عکس به پا شد.حسین هاشمی هم که کمی از ناراحتی زانوی خود رنج می برد کمی استراحت کرد. توقف طولانی شدو بلاخره بعد از 1 ساعت صعود را از پیش گرفتیم. بعد از حدود 15 دقیقه عمق برف یکباره زیاد شد.تصمیم بر ان شد که حسین هاشمی بخاطر درد زانویش برگردد و کنار چشمه اوهرمو منتظر ما بماندکه سجاد هم با او برگشت تا پیش او بماند.

بعد از بستن گترها دوباره باتفاق شروع به حرکت کردیم.صعود همراه با برفکوبی سنگین بود و رفته رفته به عمق برف افزوده میشد.در حین مسیر دیدن رد پای خرس هم جالب بود.با وجود عمق 60-70 سانتی متری برف که رفته رفته به عمق ان و شیب مسیر و تابش مستقیم افتاب اضافه می شد سرعت ما هم بتدریج کاهش یافت.
 
  ساعت 12:00به ارتفاع حدودا 3000 متری رسیدیم که در اینجا به تشخیص اقای کیانی که با وجود فاصله زمانی 2 ساعته تا قله و نبود زمان کافی برای برگشت قبل از تاریکی هوا-تصمیم به برگشت گرفتیم.با این وجود بعد از گرفتن چند عکس یادگاری به سمت پایین برگشتیم.حدود ساعت 01:10 به چشمه رسیدیم.

  حسین و سجاد هم انجا بودند.و بعداز توقف 1ساعته(!)و خوردن ناهارساعت 2:15به سمت پایین حرکت کردیم.با حرکت کندی که داشتیم ساعت 4:30به سر جاده رسیدیم و بعد از تاخیر اقای راننده ساعت 5:00سوار ماشین شده و به سمت ایذه و بعد از خداحافظی با دوستان ایذه ای ساعت 7:15از ایذه حرکت کردیم و ساعت 8:45 به اهواز رسیدیم.


با تشکر از جناب اقای سالار کیانی رئیس محترم هیئت کوهمنوردی ایذه

                                                                                  سید مرتضی موسوی(رضا)

/ 17 نظر / 243 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دايی علی

مراسم در محل ثابت تمرین روزهایِ جمعه (پارک ساحلی کیانپارس – روبروی خیابان 9 شرقی ) و بعد از پایان ورزشِ صبح آغاز میشود .ساعت شروع تمرین 7 صبح میباشد . جشن یکمین سال تاسیس تیم کوهنوردی تاریانا اهواز روز جمعه 4 اسفند ماه جاری در پارک ساحلی کیانپارس اهواز برگزار میشود.بدینوسیله از همگی دوستان جهت شرکت در این مراسم دعوت میشود.

نجات يافته

ممنونم که به وبلاگم سر زدين رشته ی تحصيلی منم تربيت بدنی هست وبلاگتون برام جذاب بود ممنون

سجاد

اقا جمع کنين اين مسخره بازيا رو مگه ادم مريضه اينهمه مسير رو بره بالا بعد برگرده پايين به ين سجادم بگين اصلا با نمک نيستی قيافت شبيه گلابی ميمونه . يا حق (سر فراز و بر فراز)

مشولی

سلام آسيد رضا اينشاالله جمعه حتما شما رو ميبينيم ديگه حق نگهدار

دايی علی

سلام .به یاری خدا روز ۱۷ اسفند ماه صعود مشترک گروه تاریانا و وب نویسان کوه و کوه نوردی برگزار میشه . سید جان خوشحال میشم در خدمتتان باشم

مشولی

سلام آسيد رضا خدارو شکر دوتا از بچه های کارون رو البته بطور اتفاقی توی جاده ساحلی ديدم . همونطور که انتظار داشتم خيلی با معرفت و صميمی .اينشاالله خدا توفيق زيارت شما رو هم نصيبمون کنه . دوست داشتيم برنامه توچال در خدمت شما هم باشيم ٬ هرچند ميدونم که ما تحت تعقيبيم و نميخوام شما هم شريک جرم ما بشين . به اميد ديدارتون سيد جان .

ری را

اميدوارم هميشه برفراز باشيد

saraeee

شاد و سربلند باشید مثل کوه ه ه ه ه ه ه

مشولی

سلام آسيد رضا کجايين بابا ؟؟؟؟؟ حد اقل يه چيزی بنويسين بدونيم کجايين !!٬؟‌ البته ميدونم گرفتارين و مشغول آماده شدن برای صعود خامی . اينشاالله سال خوبی رو در پيش داشته باشين . به همه بچه های خوب گروه کارون سلام بنده رو برسونيد . نوروزتون پيروز