گزارش صعود به قله چيوه

تاریخ صعود:یکشنبه12/1/1386
بنام خدا…کوه چیوه در نزدیکی شهرستان ایذه در استان خوزستان واقع است که فاصله بسیار کم ان با شهر باعث سهولت در رفتن به ان منطقه می باشد.این کوه در منطقه ای باستانی بنام کول فرح قرار دارد.ارتفاع قله آن از سطح دریا حدود 2100متر و ارتفاع سطح محل شروع صعود 740متر است.گروه بعنوان اولین برنامه در سال جدید و در جهت کسب آمادگی برای صعودهای اینده تصمیم به صعود به این قله گرفت که هماهنگی های لازم قبل از انجام برنامه صورت گرفت.
ساعت 4:00 بامداد روز یکشنبه 12/1/86 طبق قرار قبلی اعضای گروه در ترمینال تپه اهواز حاضر بودندکه بعد از 15 دقیقه همگی با دو خودرو سواری به سمت ایذه حرکت کردیم. ساعت 6:00 به فلکه گاز ایذه رسیدیم که در انجاطبق هماهنگی قبلی اقای احمد اقایی بعنوان راهنما ی این برنامه به ماملحق شد. با تاخیر خودروی دوم بلاخره ساعت 6:45 به سمت کول فرح حرکت کرده که بعد از رسیدن به انجا ساعت7:00 آماده صعودبودیم. صعود ازکنار قسمت باستانی کول فرح (که در انتهای گزارش به شرح ان خواهم پرداخت)شروع شد.

صعود گروه کوهنوردی کارون به چیوه      تالاب میانگران ایذه      ch7.jpg

با روحیه ای خوب و شوخی های همیشگی از قسمت ابتدایی مسیر با شیب نسبتا زیادکار خود را اغاز کردیم.پس از گذشت حدود15-10دقیقه از شیب تند مسیر گذر کرده و به مسیر خود ادامه دادیم.هوای بهاری بسیار خوبی که در ان منطقه وجود داشت صعود را دلچسب تر می کرد.کم کم با افزایش ارتفاع مناظر بسیار زیبای اطراف ما را مجذوب خود کرد.
زمینهای کشاورزی یکدست سبزاطراف ایذه در پشت سر ماو قله منگشت با زیبایی خاص خود در سمت راست و تالاب میانگران در سمت چپ مسیر صعودما قرار داشت.علی حبشی برای عکاسی از مناظر اطراف کمی عقب تراز ماحرکت می کردبعد از پییمودن قسمتی از مسیر ساعت 8:35 در کنار یکتخته سنگ برای صرف صبحانه توقف کردیم.بساط چای و صبحانه را تدارک دیدیم.بعد از خوردن صبحانه و عکس گرفتن ها ساعت9:15 مجددا صعود را شروع کردیم.باد شدیدی در حال وزیدن بود. سطح صخره ای و سنگهای تیز کوچک و بزرگ زیر پاها واقعا ما راکلافه می کرد و باعث می شد با احتیاط بیشتری گام برداریم.البته هر چه در مسیر پیش می رفتیم پوشش گیاهی که به هر زحمتی در این فصل از سال خود را از میان تخته سنگها بیرون کشیده بود بیشتر می شد.

بعد از پیمودن این قسمت از مسیر در ساعت10:50به کنارابگیری رسیدیم که در انجا دقایقی را به استراحت و تماشای مناظر اطرافکوه چیوه که به صورت گسسته از کوههای اطراف و در بین زمینهایکشاورزی و تالاب میانگران و دره های اطراف محصور بود گذراندیم.بعد از استراحت کوتاه به سمت قله حرکت کردیم.و بعد از پیمودن دامنه کوه از بیندرختان زیاد اما خشکی که در طول مسیر بود و سپس از گذر از شیب تندقبل از قله در ساعت 11:40بر روی قله 2100 متری چیوه ایستادیم.تماشای مناظری همچون تالاب و زمینهای اطراف ان و دره بسیار عمیقی که مسیررودخانه کارون در ان قرار داشت و قله های منگشت و کوه سفید پوشیده از برف لذت بخش بود.بعد از گرفتن عکس های یادگاری و خوش و بش های همیشگی ساعت 12:10 به سمت پایین حرکت کردیم. و پس از پیمودن قسمتی از مسیر برگشت ساعت 1:30روی تپه ای سبز برای صرف ناهارتوقفی 40 دقیقه ای داشتیم و بعد از خوردن ناهار دوباره به سمت پایین ادامه مسیر دادیم.

ch6.jpg      ch5.jpg      ch4.jpg
در مسیر برگشت به علت اینکه اقای اقایی راهنمای صعود مسیری متفاوت ازمسیر صعود را انتخاب کردند مسیر کمی طولانی شد و با وجودلذت گذر از دره های زیبا خستگی زانوها حسابی ما را آزار داد. بلاخره بعد از ساعت ها پیمودن مسیر صخره ای چیوه ساعت 5:50 به پایین کوه رسیدیم که به پیشنهاد بچه ها به دیدن اثار باستانی کول فرح که درست در پای کوه و در ابتدای مسیر صعودمان قرار داشت رفتیم که همزمان با ما علاقه مندان زیادی برای بازدید از این محل امده بودند. بعد از بازدید از این اثار زیبا ساعت4:15 از کول فرح به ایذه و از انجا به اهواز حرکت کردیم.
اعضای شرکت کننده صعود عبارت بودند از :علی مهربانی(سرپرست برنامه)-علی حبشی زاده-حسین هاشمی-ابراهیم فرشید پور-سجادعابدینی-احسان مهربانی-سید مرتضی موسوی
با تشکر از هیئت کوهنوردی ایذه

بازدید از کول فرح
کول فرح منطقه ای باستانی و تاریخی است که در ان کتیبه ها و نقشهای برجسته تاریخی بسیار زیبایی بر روی تخته سنگهایی در پای کوه قرار دارند.

ch3.jpg      ch2.jpg      ch1.jpg
قدمت این سنگ نوشته ها و نقش های برجسته بنا به اظهار کارشناسان میراث فرهنگی به حدود 2700 تا 3300 سال قبل و دوره ایلامیها بر می گردد.
در حقیقت این منطقه در ان زمان نیایشگاهی بنام "نارسینا" بوده که عموم مردم شهر در ان به نیایش می پرداختند.شاهک(فرمانروای محلی) ان زمان فردی بنام "هانی"(یا هنی) بوده که بر روی این سنگ نوشته ها نقش هایی از وی و وزراء و نوازندگان او دیده می شود. تماشای عکسهای این اثار تاریخی
خالی از لطف نیست....!


گزارش:مرتضی موسوی

/ 11 نظر / 80 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

عليا!دوست نا شناس !!!املا تمرين کن(کارون)

مريمی

خسته نباشيد و اميدوارم هميشه در صعود موفق باشيد ما که پامون به قله چيوه نرسيده ولی خدارو شکر تونستيم کول فرح رو ببينيم (باز هم جای شکر داره ٬ نه؟؟؟!) شاد باشيد

پرهام

سلام صعودتون بر بام نيايشگاه نارسينا مبارک.آقا مرتضی ممنون از گذارش زيبا و کامل شما به علی آقا حبشی زاده-علی آقا مهربانی و بقيه بچه ها سلام برسونين

دايی علی

سلام .خسته نباشيد .تبريک عرض ميکنم .نگذاشتيد تعطيلات نوروزی تمام بشه .!!!! سالی که نکوست از بهارش پيداست.سالی پر از موفقيت و صعود برايتان آرزومندم. با اجازه چند تا از عکسهاتونو کپی کردم . گزارش سفر اخيرمان را توی وب لاگ گذاشتم .

مشولی

سلام آ سيد رضا ممنونم از لطفتون صعودتون رو تبريک ميگم دلم برای دوستان کارونی تنگ شده . برای آقای فرشيد پور که توی مسابقات سنگ نوردی سال گذشته عاشق روش صعودش شدم . برای علی مهربانی که واقعا فاميليش رو درست و بجا انتخاب کرده ٬ چون واقعا مهربانه . برای سجاد دوست عزيزی که دوبار بيشتر نديدمش . و برای آسيد رضا٬ رضا جان اميدوارم هميشه موفق باشی . سر فراز و بر فرراز باشيد .

عليا

آدرس جديد مغازهببخشيد هيئت کوهنوردی استان خوزستان: کیانپارس...................................................

عليا

گروه شما عضو ميگيره

مشولی

سلام آ سيد رضا اميدوارم که حال شما و ديگر دوستان کارونی خوب باشه . وظيفه دارم از طرف بهترين دايی دنيا برای صعود کی نو دعوتتون کنم . ۲۶ تا ۲۸ ارديبهشت . اميدوارم که بپذيريد . و اين آرزوی ما رو بر آورده کنيد . منتظر جوابتون هستم . تا بعد ....

دایی علی

سلام شعار صعود مشترک وب لاگ نویسان در گهر : صعود ایمن * کوه پاک * ؟ شما بگید به جای علامت سئوال چی بنویسیم؟؟ در گهر یاد عزیزان و همنوردانی که از ابتدای امسال از میان ما رفته اند را نیز گرامی میداریم .و آرزو میکنیم که در سال جاری صعودهای ایمن و بدون حادثه ای داشته باشید.

تصاویری که از نیایشگاه نارسینا در وبلاگتون بود عالی بود